Buna dimineata!

Buna dimineata!

Postby AnaPetre » Sun Aug 10, 2014 8:56 am

Sunt, hai sa zicem Ana Petre, marcata "Parkinson" ; pe 1 aprilie 2014 am aniversat 4 ani de la (ne)fericitul eveniment.
Din constatarile personale si ce am mai indraznit sa citesc, despre Parkinson desigur, pot sa afirm sus si tare, ca e de tot ........ul.(sa-mi fie cu iertare)
Eu una , traiesc dormind si Slava Domnului, dorm traind.Vorba romanului: "Mai rau de atata, sa nu fie!"
Si pentru ca este Duminica (inca dimineata), va invit la cafeaua ideala (nu se re-varsa):
cafeaua virtuala!

http://www.youtube.com/watch?v=FiBHXgB5hIo

Dumnezeu ne-ajute! Dupa cum am auzit, medicina are limitele ei!
Last edited by AnaPetre on Sat Feb 21, 2015 3:28 pm, edited 1 time in total.
AnaPetre

A multumit: 66 ori
A primit multumiri: 95 ori

Re: Buna dimineata!

Postby adrian » Sun Aug 10, 2014 11:08 pm

Referitor la „Dumnezeu să ne-ajute”:

Odată, nu de mult, la niște inundații, pe un acoperiș, o babă:
-Ajută-mă Doamne să scap cu bine, că mereu Ți-am slujit, etc, etc.
Apare o șalupă cu militari (mai nou ISU):
-Hai femeie, cu noi!
-Nu merg, că pe mine mă ajută Dumnezeu!
Pleacă șalupa...
Și faza se mai repetă de două ori.
În cele din urmă, vine apa mare, o ia pe babă cu casă cu tot și se inneacă baba.
Acu' în fața lui Dumnezeu:
-Doamne Ti-am fost credincioasă 80 de ani și Tu m-ai lăsat să mă înnec?
-Măi femeie, răspunde Dumnezeu, de trei ori ti-am trimis șalupa. De ce nu te-ai urcat?

De ajutat ne ajută, dar nu ne bagă în traistă.
Trebuie să punem și noi umărul.

Mulțumim pentru cafeluță!
adrian

A multumit: 193 ori
A primit multumiri: 80 ori

Postby mihai » Mon Aug 11, 2014 9:34 am

Doamne da-mi ,PUTEREA sa ACCEPT ceea ce ,nu pot SCHIMBA
CURAJ sa SCHIMB ceea ce pot,
INTELEPCIUNEA sa le deosebesc .

I-am cerut lui Dumnezeu sa ma ajute sa-i IUBESC pe altii,asa de mult cat ma iubeste EL pe mine.
Dumnezeu a spus...Ahhhh , in sfarsit ti-a venit ideea cea buna.

Viata este aici pentru mine si am incredere in procesul vietii.(Valeriu Popa)
mihai

A multumit: 249 ori
A primit multumiri: 207 ori

Postby AnaPetre » Wed Aug 13, 2014 7:02 pm

Raspunsul cafelutei, la raspunsuri:

fara nici o indoiala, cafeluta a fost cam amara (n-a fost loc de zahar, in poseta-accesoriu , afisata-n loc de straita).
La sfatul dvs, pe care fara indoiala il pretuiesc, voi lasa cochetaria si chiar daca nu sunt curajoasa ca si Xena, am sa arunc manusa, pe Parkinson sa-l nimeresc.
Strategia? Dupa ce prin forum am spionat, pentru mine, am decretat: dimineata ciclism ,dupa masa ,bazin.Si de n-o fi suficient, ma inscriu si la balet.
Lasand gluma la o parte, prieteni, am de gand sa dau din... umeri !Din coate, nu mi se sade.
Cu referire la Accept, aici e groasa gluma.Incerc sa Accept. E greu!
S-auzim de bine!

Imi cer scuze ca am masacrat diacriticele din text; nu e un act de impolitete.E o lipsa de competenta personala, in redactare.Accept sfaturi.
AnaPetre

Postby adrian » Thu Aug 14, 2014 7:07 am

Bună dimineața,
În ceea ce mă privește, folosesc diacriticele pentru că, din cauza bolii, fac multe greșeli și folosesc un corector de text :lol: . În general pe net nu se recomandă folosirea caracterelor speciale. Cred însă că deja suntem obișnuiți cu lipsa diacriticelor așa că, cel puțin pe acest forum, se pot folosi sau nu.

În rest, e nasol, nu? Când știi că mâine nu va fi mai bine ca azi! Încerc să uit că sunt bolnav și mai ales mă străduiesc să mă feresc de chestia aia cu depresia, care nu de puține ori merge împreună cu BP.
Așa că „Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.”

Mai bine mă duc să-mi fac o cafea! Fără zahăr!

AR
adrian

Postby AnaPetre » Thu Aug 14, 2014 9:36 am

Domnule AR,
departe de mine dorinta de a refula rautate.Vroiam doar sa precizez ca nu intentionez sa fiu defensiva in confruntarea cu aceasta boala.Nu-mi permit !
In rest, pentru exprimare, sunt gata sa cad in genunchi si sa cer iertare.
Nota de sinceritate, este o consecventa pentru mine si am platit-o de fiecare data, indiferent de cat a fost de mare.
Mi-ar face placere sa bem candva, cafeluta, la aceeasi ora.Ar fi ca si cum am bea-o impreuna, intre prieteni.
cu respect,
AnaPetre

Postby adrian » Thu Aug 14, 2014 11:54 pm

Precizare:

„Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.” (Evanghelia după Matei, cap. 6 vers. 34). Așa e citatul!

Când o să am ceva de reproșat, o să aflați, am să vă spun direct. Până atunci, vă doresc mult succes în bătălia ce zilnic o duceți.

Adrian RADU (AR)
adrian

Cafeluta

Postby AnaPetre » Sun Oct 12, 2014 8:47 am

Stati!Nu beti cafeaua fara mine!Vreau sa va spun tuturor :si celor vechi si noilor veniti

www.youtube.com/watch?v=HBTPQXg0HVY

celor seriosi, care nu cred in funny face, le spun , la fel!(dar fara strambaturi)

O zi faina prieteni! Bucurati-va de Duminica!Eu, asa am de gand.
AnaPetre

Postby mihai » Mon Oct 13, 2014 8:41 am

O saptamana cat mai frumoasa ,prieteni.
Sa-i dorim d-lui Adrian sanatate si putere de munca pentru a pregati si trece cu foarte bine examenul din 17 octombrie 2014 -Conferinta de la Buzau.Sa intelegem cat are de munca si sa-i dorim multa bafta.Poate conta pe ajutorul nostru.
mihai

A multumit: 249 ori
A primit multumiri: 207 ori

Postby AnaPetre » Mon Oct 13, 2014 7:32 pm

Cu permisiune, ma alatur dvs , in urarea de sanatate si putere de munca, adresate gazdei noastre .Ii uram succes si il asiguram de sprijinul nostru neconditionat.
Sa ne vedem cu bine!
AnaPetre

Next

Return to Diverse