Buna ziua dragilor!

Despre Asociatia Antiparkinson și alte organizatii, asociatii, fundatii

Buna ziua dragilor!

Postby alice » Fri May 19, 2017 10:31 am

Azi e prima zi in care mi-am recuperat parola si incerc sa ma familiarizez cu forum-ul. Of, si nu as fi vrut sa incep prin a va spune ca ma descurc greu, desi sunt utilizatoare zilnica a internetului. E adevarat ca nu am conturi pe facebook, instagram sau alte alea. Asta o fi motivul. .
Motivul pentru care m-am alaturat voua este acela ca sotul meau a fost diagnosticat cu Parkinson, acum 3 ani, cand avea ~ 50 ani. Asadar incerc sa ma pun la curent cu tot ce este nou, de interes, de folos, etc pentru a-i fi un mai bun prieten si ajutor decat, poate, am fost pana acum. Sa nu intelegeti gresit, suntem o familie minunata si vreau sa ramanem la fel. Doar ca pentru asta am nevoie sa invat sa fiu mai rabdatoare, mai atenta sa ascult mai mult...
Am inceput sa scriu pentru ca am o zi proasta, imi vine sa plang incontinuu, credeam de m-am obisnuit de 3 ani. Se pare ca nu. Aseara l-am vazut neputincios, tarsiindu-si picioarele, obosit, suparat (tocmai fusese la neurolog). Iar eu si mai neputincioasa, pentru ca nu pot schimba nimic.... Of Doamne, ce sa fac sa fie ca inainte?

O zi usoara tuturor!
Alice
alice

A multumit: 0 time
A primit multumiri: 2 ori

Re: Buna ziua dragilor!

Postby paulaemilia » Fri May 19, 2017 8:18 pm

Buna seara,
Neputinta de a ajuta persoana iubita e foarte grea, e greu de acceptat aceasta crunta boala. In fiecare zi, ne rugam sa ne fie un pic mai bine, sa nu mai tremuram, sa nu ne mai macine durerile si neputintele noastre. Dar in fiecare zi primim de la viata alte lectii, unele mai grele altele mai usoare. Incercam sa fim buni, intelepti, rabdatori, iubitori. Uneori reusim, alteori nu. Totul se prabuseste atunci cand domnul Parkinson intra in viata noastra. Nu e indicat sa ne asezam la marginea drumului si sa ne plangem de mila. Mila ucide. Daca vreti putem vb in particular. Zilele acestea a aparut brosura,,Recomandari pentru cei apropiati persoanelor cu boala Parkinson,,
As vrea sa va trimit una, vă va ajuta enorm, dar trebuie sa luam legatura.
Multa sanatate.

Emilia
paulaemilia

A multumit: 61 ori
A primit multumiri: 104 ori

Return to Asociatia Antiparkinson și nu numai