Tratament balnear

Tratament balnear

Postby Cărţile_Ploieştiului » Fri Feb 17, 2017 9:37 pm

Am creat acest topic pentru a afla experienţele balneare şi care sunt staţiunile şi procedurile unde putem "îmblânzi" boala noastră !!! :P
Cărţile_Ploieştiului

A multumit: 6 ori
A primit multumiri: 0 time

Re: Tratament balnear

Postby Cărţile_Ploieştiului » Sat Apr 29, 2017 2:05 pm

Şi fiindcă citisem că la Moneasa se tratează "afecţiuni neurologice periferice şi centrale", mi-am zis de ce nu şşi m-am deplasat 663 km Ploieşti-Arad-Moneasa şi am făcut între 09.04.2017 - 25.04.2017 tratament balnear 6 proceduri/zi la baza de tratament a hotelului Codru Moma 2**, de aici din staţiune, aşa că în continuare voi posta concluziile mele de acolo:
01) O creştere a încrederii în forţele mele în raport cu boala Parkinson.
02) Schimb de păreri cu multe persoane bolnave de Parkinson.
03) O îmbunătăţire a stării mele psihice.
04) Descoperirea unor locuri superbe din ţara noastră.
05) Parkinsonul nu a fost alegerea mea aşa că numă simt vinovat.
06) Tratamentul balnear este complementar şi NU înlocuieşte tratamentul mmedicamentos.
07) O dată pe an MERITĂ să mergi 16 zile la tratament balnear.
08) Dacă tot te-ai decis să mergi în staţiune, fii pozitiv şi lasă-ţi problemele acasă.
09) Ajută-i pe medici să ... te ajute.
10) Nu-ţi refuza mici plăceri şi bucurii.
11) Trage de tine şi descoperă împrejurimile.
12) NU eşti singura persoană bolnavă de Parkinson.

P.S. Pentru orice alte detalii vă stau la dispoziţie cu cea mai mare plăcere !!! :P
Cărţile_Ploieştiului

A multumit: 6 ori
A primit multumiri: 0 time

Re: Tratament balnear

Postby mihai » Tue Sep 12, 2017 1:25 pm

Ma bucur ca am revenit din nou pe Frrum.Am crezut c S-A Inbolnavit ,DIN NOU ,DE ...Parkinson.Va multumesc pentru informatiile din sectyunea ,,Tratament balnear.Din cele 12 pozitii cel mai muly m-a ingrijorat poz 01.As vrea sa ne cunoastem mai bine.Va redau mai jos experienta mea cu boala Parkinson=

BALSAM RANILOR ASCUNSE

„Iubiţi-ne, respectaţi-ne şi trataţi-ne ca pe nişte fiinţe umane create de acelaşi Dumnezeu care v-a creat și pe voi”

Nu exista pe acest pământ vreun om lipsit de suferință și necazuri. Păcatul strămoșesc a schimbat starea înaltă pe care Domnul a dăruit-o la început oamenilor. Pierzând Edenul omul A DOBANDIT STRICACIUNEA și MOARTEA. Totul este de la El, El îngăduie ca omul sa bolească și tot el ne-a înconjurat cu mijloace de vindecare. Daca a păzi darul dumnezeiesc al vieții este o datorie, tot datorie este și a te trata atunci când ești bolnav. Poți sa nu te tratezi așteptând vindecare de la Dumnezeu dar asta presupune o mare îndrăzneala. Poți sa nu te tratezi ca sa-ti calești răbdarea încredințându-te voii lui Dumnezeu, dar acesta este un lucru foarte înalt. Orice boala are în primul rând o natura :duhovniceasca și de-abia apoi psihobiologica. Abordarea duhovniceasca a bolnavului nu subminează perspectiva medico-biologica, ci îmbogățește completează și desăvârșește concepția despre personalitate.
REVOLTA SI ACCEPTARE
Am avut prima data simtome de boala Parkinson cu aproximativ 12 ani in urma cu cu doi ani innainte de a fi dignosticat in mod formal,In cursul celor 2 ani am ignorat tremorul mainii mele drepte,a piciorului precum si senzatia de intepeneala.Aceasta boala s-a suprapus peste o alta boala autoimuna (STRICACIUNE)=PSORIAZIS VULGAR ,aparută in anul 1984 .
.In fata unei asemenea situatii existentiale ,primul impuls pe care l-am avut a fost acela al neacceptarii ,al REVOLTEI.O revolta surda impotriva ordinii umane si chiar impotriva ordinii divine,prin a carei vointa este tolerata parca la nesfarsit proliferarea raului in lume.Etapele convietuirii cu stricaciunile au trecut de la socul diagnosticului(SAPA si LOPATA)si negarea acesteia(nu pot sa te iubesc boala) la faza de revolta si lupta.M-au cuprins tristetea ,deznadejdea si depresia.Am avut momente cand am vazut lucrurile doar in negru si m-am simtit handicapat
Astazi mi se pare remarcabil ca mi-am putut nega boala.Uimirea mea prezenta este prin ea insasi un semn cat de mult m-am schimbat ,dar este numai inceputul maturizarii mele.M-am innarmat cu o gramada de metode utile pentru a ma descurca stresului de zi cu zi ,dar mai ales a stresului auto-impus.Toti avem reactii personale la factorii stresanti care amplifica stresului de a face rau si a distruge.Am invatat ca aceste reactiii sunt inradacinate in credintele mele ,si ca schimband aceste credinte ,am reusit sa-mi modific reactiile si sa elimin stresul cel mai sever.Asadar am reusit sa obtin acest control al simtomelor ,minimalizand stresul acestei situatii prin schimbarea sistemului meu de credinte prin care aveam credinta ca realizarile,implinirea si multumirea pot fi atinse doar prin stabilirea unor standarde foarte innalte impuse atat mie insumi cat si celor cu care interactionez.In acest fel m-am ghidat spre schimbarea stilululu imeu fundamental de a reactiona cu ,,orice functioneaza,,in prima faza cu ,,MERGE SI ASA,,si apoi prin ,,TERAPIA DE ACCEPTARE,,
ACCEPTAREA este o coexistenta pasnica ,un acord de a fi in dezacord cu lumea sau lipsa ,,rejectarii,,.POTI ACCEPTA ACEASTA DIFICULTATE=Doamne, da-mi puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, curajul sa schimb ceea ce pot si intelepciunea sa le deosebesc A fost nevoie de aproape 3 0 de ani ca sa invat un lucru simplu :CEA MAI MARE BIRUINTA ASUPRA BOLII ESTE INSASI ACCEPTAREA EI
Pentru mine aceasta a fost posibila SI ca urmare a cunoasterii :Asociatiei Antiparkinson de la Deva ,presedinte Dan Raican,a SCOLI PACIENTILOR cu Boala Parkinson ,,Puterea Sperantei in Boala Parkinson-Cluj Napoca-dr.Capusan , ca urmare a participarii la conferintele organizate cu aceasta tematica ,a diverselor publicatii cu aceasta tematica cat si a ,,FORUMULUI ,,Asociatiei Antiparkinson prin care am reusit sa cunosc colegi de suferinta in cautare a SPERANTEI DE VIATA.
Fiecare dintre noi are o poveste de spus,sau de scris,despre suferinta,incredere,speranta,despre lucruri bune,despre familie-si trecand ,aproximativ prin aceleasi etape ale suferintei si dezamagirilor putem sa certificam spusele domnului dr.Dan Farcas ca:ATITUDINEA MENTALA ARE UN EFECT INCREDIBIL ASUPRA NOASTRA,INCLUSIV A SANATATII NOASTRE FIZICE SI PSIHICE'',,-terapie miraculoasa ,ca un ritual de trecere de la un taram al deznadejdii,al ratacirii in intuneric,al pesimismului,fricii si neincrederii la taramul actiunii,perseverentei si optimismului ,al decoperirii si punerii in valoare a potentialului propriu al deschiderii usilor cunoasterii si SPERANTEI,,

Majoritatea bolnavilor de Parkinson sunt rezervati a se prezenta cu numele adevarat.Este alegerea lor.Acest material va fii inclus in Calendarul 1918 a Asociatiei Antiparkinson ,cu titlul ,,11 APRILIE ZIUA INTERNATIONALA A BOLNAVILOR DE PARKINSON,si semnat cu numele real CANEA MIHAI.
Daca doriti putem comunica si pe Facebook
Eu stiam ca la Moneasa este specializat si este acreditat sa presteze proceduri pentru bolnavii de Parkinson ,hotelul NEOKLINIC ,avand si tarife reduse pentru bolnavii ce fac parte din Asociatie.
mihai

A multumit: 234 ori
A primit multumiri: 204 ori

Return to Tratamente clasice