Infiintare filiale

Știri, manifestări, evenimente

Infiintare filiale

Postby adrian » Sat Nov 22, 2014 9:03 am

Nu de mult timp, împreună cu dl. Răican, am decis să fie înființată o filială a Asociației Antiparkinson (AA) la Buzău. Drept pentru care am început să mă documentez, iar azi am ajuns la concluzia că trebuie să-mi cer scuze față de cei pe care i-am nedreptățit cu afirmațiile mele, în special d-lui Dan FARCAS.
Iată și de ce:
Ordonanța nr. 26/2000 cu privire la asociații și fundații spune că o asociație își poate constitui filiale cu organe de conducere propriu și patrimoniu distinct de aceasta și sunt entități cu personalitate juridică separată. Ordonanța prevede că acestea au un scop și obiective declarate (în opinia mea scopul filialei trebuie să fie măcar convergent dacă nu coincident cu cel al asociației). Având personalitate juridică, filialele pot încheia acte în nume propriu, cont bancar separat etc.

• prin ce este legată (obligată) filiala față de asociația-mamă (sau tată?)?
Acum, azi, în acest moment eu văd lucrurile așa:
Art. 13 (4) ... „Dispozițiile art. 6 si ale art. 9-12 sunt aplicabile in mod corespunzător.” Doar și numai aceste articole!
Unde are cel puțin trei membri, o asociație ÎȘI (cred că est important acest „își” de la art. 13) poate constitui filiale, caz în care ASOCIAȚIA ESTE UNICUL MEMBRU FONDATOR și nu se aplică prevederile art. 4 „Asociația este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane”, articol care NU vorbește despre filială ci despre asociație.
Încă un amănunt:
„In vederea înscrierii filialei, reprezentantul asociației va depune cererea de înscriere, împreună cu hotărârea de constituire a filialei, statutul, actul constitutiv, actele doveditoare ale sediului și patrimoniului inițial ale acesteia, la judecătoria in a cărei circumscripție urmează să-și aibă sediul filiala” Spre deosebire de înscrierea asociațiilor, la filiale NU se cere dovada disponibilității denumirii.
Prin urmare (repet, este o opinie personală) o filială se constituie în următoarele condiții:
• Unde are cel puțin trei membri, asociația, prin hotărârea adunării generale, înființează o filială;
• asociația este unicul membru fondator, întocmește actul constitutiv, statutul și numește primele organe de conducere;
• scopul și obiectivele filialei vor fi identice cu cel ale asociației;
• In vederea înscrierii filialei, reprezentantul asociației va depune cererea de înscriere;
• filiala NU are nume propriu.
Aștept (și accept) comentarii!
adrian

A multumit: 193 ori
A primit multumiri: 80 ori

Re: Infiintare filiale

Postby adrian » Tue Jan 06, 2015 10:46 pm

Revin la acest subiect deoarece mi-au fost confirmate unele presupuneri:
-Legea 22/2014: „ Este interzis, sub sancțiunea nulității absolute a actului constitutiv si a statutului ca o filiala sau sucursala sa poarte o alta denumire decat cea a asociatiei sau fundatiei care o constituie.”
Acum este clar, filiala este înființată de Asociație, prin hotărâre a adunării generale (AG), acolo unde are minim trei membri și face parte integrantă din aceasta.
Acum este o convingere personală:
• Unde are cel puțin trei membri, asociația, prin hotărârea AG, înființează o filială;
• Hotărâre AG trebuie să cuprindă și: patrimoniul și sediul repartizat, primele organe de conducere, limitele de competență juridică, persoana împuternicită pentru înscriere;
• asociația este unicul membru fondator, întocmește actul constitutiv, statutul și numește primele organe de conducere;
• scopul și obiectivele filialei vor fi identice cu cel ale asociației;
• filiala are personalitate juridică și poate încheia acte în limita de competență data de AG, are cont propriu;
• In vederea înscrierii filialei, reprezentantul asociației va depune cererea de înscriere;
• filiala NU are nume propriu.

Părea mea personală este că înființarea de filiale locale e o soluție mai bună decât să se continue tendința actuală de a se forma asociații independente la nivel local în ideea că se va face cândva o asociere a acestora. Dar totul rămâne la decizia celor care doresc să facă aceste lucruri.
adrian

A multumit: 193 ori
A primit multumiri: 80 ori

Re: Infiintare filiale

Postby Cărţile_Ploieştiului » Sun Mar 04, 2018 9:31 pm

Pe când la Ploieşti ? :?:
Cărţile_Ploieştiului

A multumit: 6 ori
A primit multumiri: 0 time

Return to Filiale și organizații independente