Rugaminte

Boala este o retragere a lui Dumnezeu din susţinerea sănătăţii omului. Poate chiar o izgonire a lui.

Rugaminte

Postby flaviana_stoian » Sat Jan 30, 2016 2:27 pm

Scriu aici intrucat mama a fost diagnosticata cu parkinson acum o luna. De atunci ia tratament cu Mirapexin 2cp/zi. Sunt foarte ingrijoarata deoarece a inceput sa aiba efecte secundare de la medicamente, iar doamna doctor nu a intrebat-o nimic in legatura cu aceste efecte secundare. A sunat-o, i-a spus ca se simte rau si tot ceea ce a primit ca raspuns a fost sa continue. As dori sa primeasca o a doua parere din partea unui alt doctor, si sa fie tinuta sub observatie, nu sa i-se dea un medicament si pe urma sa nu o mai intrebe nimeni nimic. Ma poate ajuta cineva? Mama locuieste in Ploiesti, dar putem ajunge si in Bucuresti. Va multumesc mult.
flaviana_stoian

A multumit: 0 time
A primit multumiri: 0 time

Re: Rugaminte

Postby Adrian1 » Sun Jan 31, 2016 8:06 am

Sanatate!
Last edited by Adrian1 on Tue Feb 02, 2016 12:04 am, edited 1 time in total.
Adrian1

A primit multumiri: 5 ori

Postby flaviana_stoian » Sun Jan 31, 2016 10:05 am

Va multumesc mult de raspuns si de incurajari. Eu personal consider ca este important ca familia sa comunice bine cu medicul care prescrie medicamentul, ca are cazuri mai grave nu este o scuza pt a nu acorda atentie, timp si explicatii unui pacient si familiei acestuia. Am auzit despre pacienti cu aceasta boala care nu s-au oprit la primul medic, ci au cautat pana au gasit pe cineva potrivit lor si nevoilor lor. Cred ca acesta va fi si cazul mamei mele. Nu este vorba despre tensiune ca efect secundar, este mai grav, dar nu as vrea sa dau detalii. Va multumesc mult de raspuns, totusi intrebarea mea era alta. Voiam sa imi fie recomandati medici din Ploiesti sau Bucuresti. Va multumesc.
flaviana_stoian

A primit multumiri: 0 time

Postby mihai » Sun Jan 31, 2016 10:46 am

Eu urmez tratament pentru Parkinson din anul 2007 cu Mirapexin si Isicom.Tratamentul a inceput cu concentratia cea mai slaba de Mirapexin-0,7 mg ajungand azi la 3,15 mg 1 cp/zi.La fel si Isicomul ,am inceput cu doze mai mici ajungand azi la 4ori1/2/zi isico de 250mg/25mg.Esential pentru aceasta boala este atitudinea ,preocuparea pozitiva ,miscarea si suportul familiei.Faceti in asa fel incat sa nu o vedeti TRISTA.
mihai

A multumit: 248 ori
A primit multumiri: 207 ori

Postby Adrian1 » Sun Jan 31, 2016 10:54 am

Doamna Doctor Amalia Ene, de la Universitar! O Doamna Doctor extraordinara!
Last edited by Adrian1 on Mon Feb 01, 2016 11:40 pm, edited 1 time in total.
Adrian1

Postby Adrian1 » Sun Jan 31, 2016 11:27 am

Va salut, Domnule Mihai,

Si va multumesc pentru raspuns. Intrebarea care v-o adresez este urmatoarea: ati simtit vreo ameliorare, o imbunatatire a calitatii vietii dv de cand urmati acest tratament? V-ati intrebat ce s-ar fi intamplat daca nu ati fi urmat tratamentul? Ati incercat vreodata sa intrerupeti tratamentul sa vedeti cum va simtiti fara el?
Suport duhovnicesc ati avut in toata aceasta perioada?

Multa sanatate va doresc si apreciez atitudinea tonica a dv, pe care incercati sa o transmiteti si celorlalti!

Doamne ajuta!
Adrian1

Postby paulaemilia » Sun Jan 31, 2016 12:11 pm

Buna ziua,
Domnule Adrian observ ca sunteti un om f bine informat si va felicit,Sunt sigura ca mama dumneavoastra beneficiaza de cel mai bun tratament posibil isr cum bine stiti nu exista tratament fara efecte adverse. Domnul Mihai are perfecta dreptate si stie ce spune. Ne trebuie afectiune si iubire, intelegere si liniste sufleteasca, aprecieri chiar si atunci nu le meritam, ocrotire si comunicare. Doamna doctor care ma trateaza ca sa-mi spulbere toate nedumeririle mele referitoare la tratament mi-a spus sa nu iau o zi tratament si sa vad cum ma simt. A fost groaznic.Vorbiti cu mama dumneavoastra pt a incepe o frumoasa relatie de prietenie.
Va doresc o zi frumoasa si binecuvantata.
“Rugăciunea este cheia raiului, ea deschide porţile harului divin. Rugăciunea este un gaj, o garanţie a imortalităţii, căci cel ce vorbeşte cu Dumnezeu cu toată sinceritatea, devine mai tare ca moartea, sufletul lui devine nemuritor, iar corpul lui va reînvia în mod glorios”, spunea atât de frumos părintele Arsenie Boca.

Emilia
paulaemilia

A multumit: 61 ori
A primit multumiri: 113 ori

Return to Cuvant de suflet