Romparkin

Romparkin

Postby admina » Wed Jul 09, 2014 5:14 am

Cineva din aceasta comunitate stie cand o sa apara Romparkinul pe piata?

Postat de Dyana14 la 29 nov. 2012
admina
Site Admin

A multumit: 41 ori
A primit multumiri: 35 ori

Re: Romparkin

Postby admina » Wed Jul 09, 2014 5:17 am

Cam târziu, dar iată răspunsul preluat de la medicaacademica.ro:
Compania farmaceutică de medicamente generice Terapia Ranbaxy a reluat producția de Romparkin (trihexifenidil) la începutul acestui an, se arată într-un comunicat de presă. O primă cantitate de 90 de mii de cutii au fost deja distribuite, urmând să ajungă în farmacii și spitale. Un nou lot de 200.000 de cutii va fi gata să ajungă la pacienți la mijlocul lunii februarie.

“Suntem bucuroși să putem manufactura și pune din nou pe piață acest medicament tradițional din portofoliul Terapia Ranbaxy, destinat tratamentului uneia dintre cele mai severe boli neurologice cronice, maladia Parkinson. Garantăm pacienților, medicilor și farmaciștilor că acest medicament va fi produs în cantități suficiente și că nu vor mai exista sincope de aprovizionare”, precizează Dragoș Damian, CEO Terapia Ranbaxy, potrivit comunicatului de presă.
admina
Site Admin

Postby flaviana_stoian » Sat Jan 30, 2016 1:50 pm

Cine v-a recomandat tratamentul? Mamei mele i s-a dat tratament cu Mirapexin 2 tabelete/zi. De o luna face tratament si efectele secundare sunt foarte multe, eu nu vad o imbunatatire in ceea ce priveste tremurul, in schimb sunt ingrijorata in ceea ce priveste aceste efecte secundare si nu sunt multumita de cum este tratata de dna doctor, as vrea sa o consulte si altcineva dar nu stiu cui si unde sa ma adresez. Ati putea sa ma ajutati? Sa imi recomandati pe cineva? Mama sta in Ploiesti, dar putem merge fara probleme si in Bucuresti.
flaviana_stoian

A multumit: 0 time
A primit multumiri: 0 time

Postby admina » Sun Jan 31, 2016 8:08 am

Tratamentul bolii Parkinson se stabilește încet, cu răbdare, prin tatonare, încercări de variante. Nu există un tratament „clasic”, valabil pentru toți. Dozele și combinațiile sunt stabilite de medicul neurolog în funcție de mulți factori (antecedente, alte boli, reacții etc). Este dreptul dumneavoastră să vă adresați și altui medic. Din păcate nu sunt în măsură să apreciez eu medicii neurologi, dar oricare ar fi (de la SUUB dr. Amalia Ene sau Colentina dr. Bogdan Popescu sau altul) să nu vă așteptați la minuni, nu există tratamentul perfect pentru simptomele BP.
admina
Site Admin

Postby Cărţile_Ploieştiului » Mon Oct 22, 2018 11:37 am

În 4 ani de Parkinson, neurologul nu mi-a dat NICIODATĂ Romparkin, doar Mirapexin, Oprymea, Rolpryna, Azilect, Isicom, Levodopa şi Neurovert ! :!:
Cărţile_Ploieştiului

A multumit: 6 ori
A primit multumiri: 0 time

Return to Tratamente clasice